تحقیق درباره بررسی و ارزیابی اخلاق و نقش آن در زندگی فردی

مطالب دیگر:
📌آشنایی با RUP و قابليت‌هاي آن در توليد نرم‌افزار📌آشنایی با پرسکاری و انواع پرسها و کاربرد و معایب و مزایا و بدنه آنها📌بررسی خواندن و شیوه های یادگیری آن و مروری بر درک مفاهيم راهکارهای کلاسی📌آشنایی با قبرس و طبیعت و صنعت گردشگری آن📌آشنایی با قرون وسطی و زندگی و غذاها و تجارت و ... آن📌آشنایی با قالی کرمان نقشه و بازرگانی و ماندگاری آن📌آشنایی با تشکیل و مرگ ستاره ها و مروری بر صور فلکی ماه های سال و انواع کهکشانها📌آشنایی با پلیمر و ساختار و شاخه ها و فرآورش و کاربردهای آن📌بررسی پیشینه مسجد در تاریخ ایران و مروری بر تاريخچه مسجد جمعة اصفهان📌آشنایی با مسجد شیخ‏ لطف الله و مسجد وکیل و معماری و تاریخچه آنها📌مروری بر ولات نظام بودجه ریزی و اصلاحات بودجه در دنیا📌مروری بر برخی پارامترهای بیوشیمیایی خون ماهی📌آشنایی با قاطعیت و کارکردها و زمینه های فرهنگی آن و بررسی قاطعیت در مدیریت و افراد قاطع📌بررسی قاعده تحذير نقش هشدار دهنده در رفع مسئوليت كيفري📌آشنایی با ماهیچه و نیرو و استقامت و انعطاف آن و بررسی فیزیولوژی ماهیچه📌آشنایی با دستگاه عصبي و دستگاه قلبی عروقی و پوكي استخوان و بررسی سرطان و واریس و تغذیه درست📌آشنایی با طراحی قالب برش و فلزی و مراحل آن📌آشنایی با فیبر نـوری و لایه ها و انواع و کاربردهای آن📌آشنایی با فهرست نویسی در کتابخانه ها📌تحلیل شرایط تولید و محاسبات فنی، اقتصادی و مالی شرکت تولید کننده قطعات پلاستیکی مورد استفاده در

تعداد صفحات:44

نوع فایل: word (قابل ویرایش)

لینک دانلود پایین صفحه

فهرست

مقدمه ، اخلاق و زندگی ........................................................................................ 4

اخلاق و زندگی ، تهذیب و تعلیم .......................................................................... 7

اخلاق و زندگی ، لذتهای معنوی .......................................................................... 11

اخلاق و زندگی ، پاکی قلب ............................................................................ 15

اخلاق و زندگی ، اجتماع .................................................................................. 20

اخلاق و زندگی ، پیامبر ................................................................................. 23

اخلاق و زندگی ، امام خمینی .............................................................................. 26

منابع ............................................................................................................. 33

مقدمه

اخلاق و زندگي

تعليمات اسلامي چون چشمه آبي است كه گرچه در نهايت مزرعه را سيراب مي‏كند امّا درمسير نيز اثرات نيك خويش را بر جاي مي‏گذارد.قرآن كريم:ما به مردان و زناني كه عمل صالح بهمراه ايمان داشته باشند زندگي پاك و پاداش احسنخواهيم داد.اخلاق، يكي از مسائل مهمي است كه در زندگي بشر نقش اساسي دارد. اين موضوع در اسلام جايگاه ويژه‏اي دارد و در حقيقت يكي از اركان تشكيل دهنده دين است. به تعبير ديگر، چگونه فكر كردن و چه اعتقادي داشتن (اعتقادات)، چسان عمل كردن (احكام) و با چه منش و خويي زيستن (اخلاق)، سه ركن اساسي است كه محدوده تعليمات ديني را تعيين مي‏كند و در يك كلمه چنان كه از برخي تعبيرات قرآني و روايي به دست مي‏آيد، هدف و مقصد انبياي عظام، تكميل مكارم اخلاقي و تهذيب نفوس بوده است. بدون شك، آسايش دنيا و آخرت، در سايه اخلاق نيك، تحقق مي‏يابد.انسان اگر بخواهد در زندگي دنيا آسوده بوده و دور از نگرانيها و اضطرابهاي ويرانگر به سر ببرد، راهي جز مبارزه با صفتهاي زشت و پاكسازي دل از خوهاي پليد ندارد. كيست كه نداند صفاتي از قبيل: خوشرويي، تواضع، قناعت، محبت، اخلاص، بلندهمتي، طهارت و سلامت نفس و... انسان را از دغدغه‏هاي بي‏حاصل و از پريشانيهاي بدفرجام، نجات مي‏دهد و بر عكس، حالات و اوصافي مانند: غضب، خودخواهي، حرص، حسد، بخل، بدبيني، بدخواهي و آلودگيهاي روحي، او را در غل و زنجير گرفتار مي‏كند و هـمـيـن دنـيـاي او را كـه مـي‏تـوانـد در سايـه اخـلاق و رفتار شايسته، به خوشي و آسايش بگذرد، به‏جهنمّي‏سوزان‏وعذابي‏پررنج‏وبي‏پايان‏تبديل‏مي‏كنند.

بسياري‏خيال‏مي‏كنندكه‏نتيجه‏دستورات‏اسلام را،تنهادرآخرت بايد جستجوكردواين‏مكتب‏آمده‏است‏تافقط‏سعادت‏اخروي‏انسان‏راتأمين‏كند.
و به آسايش و رفاه انسان در دنيا كاري ندارد. شايد همين فكر باعث شده كه برخي از جوانان معتقد به اسلام كه در عمل دنبال هوسراني و خوشگذرانيهاي زودگذر هستند، وقتي به توبه و كنارگذاشتن اشتباهات خود دعوت مي‏شوند، در پاسخ بگويند: ما جوانيم و بايد از دوران جواني و عيش و نوشهاي آن بهره ببريم، بعد از گذشت اين دوران خوش و پرطراوت، در پيري از گذشته خود توبه خواهيم كرد و بدين وسيله خود را براي پذيرش مرگ و رسيدن به سعادت آخرت و لذتهاي آن آماده خواهيم ساخت. ما هنوز وقت بسياري داريم، چرا بايد جواني خود را فدا كرده، از حالات و روزهاي خوش‏آن صرف‏نظر كنيم و نقد را به نسيه بفروشيم. چنين كارهايي ناشي از محروميت و عقب‏ماندگي ذهني است.
اين سخن، از برداشت نادرست آنها در باره برنامه‏هاي تربيتي اسلام، سرچشمه مي‏گيرد. آنان خيال مي‏كنند كه اسلام تنها براي آباداني آخرت آمده و با انسان و زندگي او در دنيا كاري ندارد و اگر او را به انجام اعمالي موظف كرده، تنها به خاطر اين است كه نتيجه آن را در آخرت ببيند و وارد بهشت شود.
در منطق اينان قوانين اسلام همچون گلوله‏اي است كه از لوله تفنگي خارج مي‏شود و تنها آن نقطه آخر را هدف قرار داده و مسيري كه مي‏پيمايد، بكلي از دايره مقصود تيرانداز خارج است، در صورتي كه اگر بر اساس آيات قرآن و روايات ائمه معصومين عليهم‏السلام هدف از تعليمات اسلامي را ارزيابي كنيم، بايد آن را به چشمه آبي تشبيه كنيم كه از نقطه‏اي به جوشش در آمده تا در پايان مسير، مزرعه‏اي را سيراب كند، ليكن بر سر راه خود به تقوا و عمل صالح، در همين دنيا نيز انسان را به رستگاري و سعادت مي‏رساند.

بسياري به اشتباه گمان مي‏كنند ثمره دستورات اسلام را تنها بايد در آخرت جستجو كرد!
هدف انبيا(ع) تكميل مكارم اخلاقي و تهذيب نفوس بوده است.
هر كجا برسد، آنجا را نيز آباد كرده و زنده مي‏كند.
ما بايد هدف صحيح و واقعي يك مجموعه هدفدار و مفيد را از دستورالعملي كه بانيان آن مطرح مي‏كنند، بشناسيم، نه از زبان جاهلان و مغرضان يا كساني كه با آن مجموعه دشمني دارند و آن را همسو با منافع شخصي يا قومي خود نمي‏بينند.