تحقیق درباره بررسی و ارزیابی اسید و خطرات آن

مطالب دیگر:
📖بررسی ریخته گری فولاد-ذوب فلزات📖بررسی فرآیندهای جوشکاری مقاومتی📖بررسی متالورژی پودر📖بررسی تأثیر آموزش پیش‏ دبستانی بر یادگیری مهارتهای روانی ـ حركتی و سازگاری اجتماعی دانش ‏آموزان دوره ابتدایی📖پاورپوینت مهندسین مشاور📖پاورپوینت نکاتی عملی برای داشتن رژیم غــذایی سالم📖پاورپوینت مطالعات اقامتی هتل (بررسی طراحی های هتل )📖پاورپوینت معرفی وتحلیل انواع سازمان های فضایی در مجموعه های معماری📖مطالعه کربن های توقیف شده در سازمان خاکهای استوایی (نشاسته ای)📖بررسی بیولوژیكی گل و میزان ناسازگاری در دو رقم زیتون📖پول ونظام بانكی📖پولشوئی و تاریخچه آن📖برنامه پنج ساله اول و مالیاتها📖پاورپوینت مدیریت بهره وری و تجزیه و تحلیل آن در سازمانهای فراگیر کامل📖پاورپوینت مدیریت رفتار سازمان📖پاورپوینت HDL,LDL در انسان جاودانی📖پاورپوینت بیو سنسورهای نوری دردستگاه پالس اکسی متر📖پاورپوینت ارت (EARTH)📖پاورپوینت ممریستور (Memristor)📖پاورپوینت میکروکنترلر AVR

تعداد صفحات:17

نوع فایل: word (قابل ویرایش)

لینک دانلود پایین صفحه

اسید

کلمه «اسید» (به انگلیسی:acid) از واژه لاتین acidus به معنای «ترش مزه» آمده‌است. تعاریف گوناگونی برای اسید و باز وجود دارد، از جمله تعاریف آرنیوس، لوری-برونستد و لوییس.

تعریف قدیمی

اسیدها موادی ترش مزه اند خاصیت خورندگی دارند شناساگرها را تغییر رنگ می دهند و بازها را خنثی می کنند.

بازها موادی با مزهٔ گس-تلخ اند حالتی لزج دارند شناساگرها را تغییر رنگ می دهند و اسیدها را خنثی می کنند.

لی بیگ: اسیدها موادی اند که در ساختار خود هیدروژن یا هیدروژن هایی دارند که در واکنش با فلزها توسط یون های فلز جایگزین می شوند.

آرنیوس: اسیدها موادی هستند که ضمن حل شدن در آب یون +H آزاد می کنند. بازها موادی هستند که ضمن حل شدن در آب یون -OH آزاد می کنند.این تعریف فقط به موادی محدود می‌شود که در آب قابل حل باشند. حدود سال ۱۸۰۰، شیمی دانان فرانسوی از جمله آنتوان لاووازیه، تصور می کرد که تمام اسیدها دارای اکسیژن هستند. شیمی دانان انگلیسی از جمله سر همفری دیوی، معتقد بود که تمام اسیدها دارای هیدروژن هستند. شیمی دان سوئدی، سوانت آرنیوس، از این عقیده برای گسترش تعریف اسید استفاده نمود.

لوری-برونستد: اسید گونه ای است که در واکنش شیمیایی پروتون (یون+H)می دهد و باز گونه ای است که در واکنش شیمیایی پروتون (یون+H)می پذیرد. لوری و برونستد این تعریف را بیان کردند، که از آن بر خلاف تعریف آرنیوس می‌توان در محیط غیر آبی هم استفاده کرد.

لوییس: اسیدها موادی هستند که در واکنش های شیمیایی پیوند داتیو می پذیرند. بازها موادی هستند که در واکنش های شیمیایی پیوند داتیو می دهند.تعریف لوییس را با نظریه اوربیتال مولکولی هم می‌توان بیان کرد. به طور کلی، اسید می‌تواند یک جفت الکترون از بالاترین اوربیتال خالی در پایین اوربیتال خالی خود دریافت کند. این نظر را گیلبرت ن. لوییس مطرح کرد. با وجود این که این تعریف گسترده ترین تعریف است، تعریف لوری-برونستد کاربرد بیشتری دارد. با استفاده از این تعریف می‌توان میزان قدرت یک اسید را هم مشخص نمود. از این مفهوم در شیمی آلی هم استفاده می‌شود (مثلاً در کربوکسیلیک اسید).