تحقیق درباره بررسی و ارزیابی اصول مالیات و عوامل آن

مطالب دیگر:
📎پاورپوینت درباره نورسنجی📎پاورپوینت درباره هاری و حیوان گزیدگی📎پاورپوینت درباره هزینه‌های ترک خدمت کارکنان📎پاورپوینت درباره هسته‌زایی و باریون زایی📎پاورپوینت درباره هماهنگی پردازه ها (Process Synchronization)📎پاورپوینت درباره همايش ايجاد زيرساخت تجاري‌سازي ايده‌هاي دانشگاهي📎پاورپوینت درباره هوش مصنوعي و عامل های منطقی📎پاورپوینت درباره ورزش و نیرو📎پاورپوینت درباره ورق قلع اندود و بسته بندی فلزی📎پاورپوینت درباره وضعیت HIVAIDS در جهان ومنطقه📎پاورپوینت درباره وظايف يك مربي(سرمربي خوب)📎پاورپوینت درباره ولایت فقیه و حکومت اسلامی 📎پاورپوینت درباره ويژگی های کانسارها📎تحقیق درباره تفسیر سوره ملک📎تحقیق درباره تفسیر سوره حدید(آیات 25 تا 27)📎پاورپوینت درباره Cobit و راهبري فناوري اطلاعات📎تحقیق درباره تفسير سوره حشر📎تحقیق درباره عليه حجاب اسلامي📎پاورپوینت درباره ویتامین D📎پاورپوینت درباره آب, سلول و گیاه(تحقیق دانش آموزی)

تعداد صفحات:51

نوع فایل: word (قابل ویرایش)

لینک دانلود پایین صفحه

فهرست مطالب :

عنوان : صفحه :

مقدمه ................................................................................................................... 4

انواع مالیات بر ارزش افزوده................................................................................. 6

ناکارآمدی نظام مالیاتی ایران علل و زمینه ها .................................................... 8

مالیات بر در آمد کشاورزی‌................................................................................... 21

مالیات بر در آمد مشاغل....................................................................................... 22

مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی........................................................................... 36

نتیجه گیری ........................................................................................................... 48

منابع 51

مقدمه :

در بیشتر کشورها، بخش عمده ای از منابع درآمدی دولت، از طریق مالیات تامین می شود. سهم مالیات از کل درآمدهای عمومی در میان کشورها، متفاوت است و میزان آن بستگی به سطح توسعه و ساختار اقتصادی آنها دارد. در این میان، فرار مالیاتی و گریز از مالیات در کشورها باعث شده است تا درآمدهای مالیاتی کشورها، همواره از آنچه که برآورد می شود کمتر باشد و تمامی کشورها تلاش خود را برای کاهش این دو پدیده به کار می گیرند یا از طریق اصلاح نظام مالیاتی، به چاره جویی برمی خیزند.

فرار مالیاتی چیست؟
هرگونه تلاش غیرقانونی برای پرداخت نکردن مالیات مانند ندادن اطلاعات لازم در مورد عواید و منافع مشمول مالیات به مقامات مسئول ، فرار مالیاتی خوانده می شود.
تعریف فرار مالیاتی، برای انواع مالیات ها یکسان است. در فرار مالیاتی، به رغم تطبیق فعالیت با قوانین، در اجرای فعالیت یک یا چند ضابطه مصوب مراجع ذی ربط تعمداً نادیده گرفته می شود.

تمایز فرار مالیاتی و اجتناب مالیاتی
تمایز مفهومی بین فرار مالیاتی و اجتناب از پرداخت مالیات به قانونی یا غیرقانونی بودن رفتار مؤدیان مربوط می شود . فرار مالیاتی، یک نوع تخلف از قانون است. وقتی که یک مؤدی مالیاتی از ارائه گزارش درست در مورد درآمدهای حاصل از کار یا سرمایه خود که مشمول پرداخت مالیات می شود ، امتناع می کند ، یک نوع عمل غیر رسمی انجام می دهد که او را از چشم مقامات دولتی و مالیاتی کشور دور نگه می دارد. اما در اجتناب از مالیات، فرد نگران نیست که عمل او افشا شود . اجتناب از مالیات ، از خلاCهای قانونی در قانون مالیات ها نشات می گیرد. در اینجا فرد به منظور کاهش قابلیت پرداخت مالیات، خود دنبال راه های گریز می گردد . مثلاً درآمدهای نیروی کار را در قالب درآمد سرمایه نشان می دهد که از نرخ پایین تری برای مالیات برخوردارند. در اجتناب از مالیات ، مؤدی مالیاتی دلیلی ندارد نگران احتمال افشا شدن باشد، چرا که او الزاماً تمامی مبادلات خود را با جزئیات آن البته به شکل غیر واقعی، یاددا شت و ثبت می کند.
در واقع ، عوامل اقتصادی با استفاده از روزنه های قانون مالیات و بازبینی در تصمیمات اقتصادی خود تلاش می کنند تا بدهی مالیاتی خود را کاهش دهند. از آنجا که اجتناب از پرداخت مالیات فعالیتی به ظاهر قانونی است، از این رو بیشتر از فرار مالیاتی در معرض دید است
.